Jak najít dobrého obkladače?

Těžko. Máte ale jednu jistotu. Čím budete hledat nižší cenu, tím horší kvalitu práce dostanete.

Nemůžete chtít po normálním obkladači, aby vám obkládal za 250 Kč/m2, když tapetář si vezme klidně 100-150/m2. Stejně jako podlahář při položení plovoucí podlahy, či za položení koberce.

Jestliže takovou cenu najdete, počítejte i s podobnou rychlostí práce. Za tyto peníze není možné tuto práci (obklady) udělat kvalitně.

Mluvím o cenách v okolí Prahy u obkladů běžných koupelen a nevylučuji, že existují i čestné výjimky (se známým špičkovým obkladačem, se kterým dlouhodobě spolupracuji, jsme je ale zatím nepotkali).

Ušetříte pár tisícovek, ale třeba 10 či 20 let budete koukat na něco, co neodpovídá vaší představě.

Honba za nízkými cenami končívá také osekáním některých stěn či podlahy a předěláním. Za pomoci jiného obkladače (najednou již vyšší ceny nevadí). Plus samozřejmě dokoupením nových obkladů.
Tedy skoro za dvojnásobek původní ceny.

Správný obkladač pro větší formáty by měl mít alespoň vodou chlazenou kvalitní pilu (kvalitní stojí alespoň 30 – 40 tisíc). Mluvím o vodní pole, kde dlažba leží na místě a na rámu se pohybuje kotouč. Nikoliv o desetikilových řezačkách, které se vejdou pod paží a kde se pohybuje dlažba a  kotouč je na místě. Nemyslím tím ani ruční řezačky (spíše lámačky), které se používají všude, kde není třeba přesný či naprosto hladký řez.

Ostrý kotouč vodní pily (stojí okolo 5-ti tisíc a po několika velkých koupelnách by se měl vyměnit – tedy pokud nemá oštípávat hrany řezu), sadu vykružováků a vrtáků pro otvory ve tvrdé slinuté dlažbě (10 tis. Kč).
Existují i kvalitní řezačky dlažby typu „mafl“, které se napojí na odsávání průmyslového vysavače.

Obkladač by umět spárovat pryskyřicí, což není vůbec obvyklé. Především u podlahy tím zabráníte šednutí známé u klasické cementové spárovačky. Stejně tak za sporák s jeho mastnotou je spárování pryskyřicí naprosto nedostižné. Špinavé spáry prostě jednoduše vyčistíte (ne tak u klasické cementové spárovačky).

wc2

Obkladač by měl umět řezat kamenické rohy bez jakéhokoliv oštípnutí hrany (seříznutí hrany pod úhlem 45 stupňů). Pak se nemusí osazovat lišty. Na to je ale třeba kvalitní vodní pila.

V dnešní době je moderní velkoformátová dlažba (cca 30×60 cm a větší). Dobře obložit velké formáty s minimálními spárami (1-1,5 mm) umí málo obkladačů. Je to totiž 10x náročnější než malé formáty s velkými spárami, které obložil dříve každý zedník. Předpokládejte spíše, že vám řekne, že udělá spáry 2 mm a ve skutečnosti budou spíše 3-4 mm. Tím obkladač ušetří mraky času a chyby, které by byly na spárách 1,5 mm nemyslitelné se na těchto velkých spárách v pohodě ztratí. Tedy když nebudou tmavé obklady vyspárované bílou spárovačkou.

Že nemáte před sebou obkladače, který něco jiného říka a něco jiného umí, poznáte jedině na práci, kterou dělá předtím než přijde k vám. Když se půjdete na jeho práci podívat (v okažiku, kdy ji ještě dělá), bude to jeden z nejúčelněji využitých  časů.

Všechny nepřesnosti osazení jsou totiž vidět. Nepřesná je i dlažba (prohnutá a nestejně dlouhá). I u přesných kalibrovaných obkladů bývá tolerance délky jednoho obkladu i 0,5 mm, což je u 1 mm spáry tolerance ½ tloušťky spáry. Změna tloušťky spáry o polovinu by byla samozřejmě bez korekčních úprav obkladače vidět !!!!! Pak může být třeba nutné některé položené obklady sundat, vybrat  z balíku dlažbu s vyhovující nepřesností a tu znovu položit.

A proto stojí dobrá práce u velkých formátů mnoho a mnoho času. Ten kdo to udělá špičkově bude u vás třeba 3x déle než lemp, který to na stěnu jen nahází. Podle řečí ale nerozeznáte, se kterým právě mluvíte a lempla tak několikanásobně přeplatíte.

Dobrý obkladač by se měl vyznat v základních instalatérských pracech, které by měl umět i udělat. Sám instalatér totiž bez obkladače těžko optimalizuje např. odpad pro sprchový kout. Nebo je třeba o pár centimetrů posunout vodu či odpad a není možné čekat týden na instalatéra.
Tady je také důvod, proč má málo běžných obkladačů dobrou vodní pilu. Je totiž těžká. A v případě, že si obkladač neumí udělat základní instalatérské práce sám, musel by čekat, až přijde za dva dny instalatér a za další dva dny udělá svou práci. Obkladač by pak musel buď 4 dny čekat, nebo vypustit vodu z pily, vyčistit jí, odtáhnout 50 kilovou vodní pilu do auta, přemístit ji na 4 dny k jinému zákazníkovi a pak to samé zpět.

Jednodušší je pak vzít 10 kilovou vodní pilu pod paždí nebo řezat obklady jen flexou.

Stejně tak výška předsazeného výstupku pro závěsné WC (např. Geberit) či odkládací niky za umyvadlem by měla být konzultována s obkladačem. Nejlépe ale, když to obkladač umí udělat sám. Jako zedník to určitě zvládne.

Výška výstupku např. pro závěsné WC totiž souvisí s velikostí obkladu. Někdy je pak třeba sádrokartony vybourat a výšku předsazené stěny pro WC snížit či zvýšit (tedy pokud nechceme mít třeba 5 cm proužek u podlahy nebo vrchu předsazené stěny).

Viz „Tipy k obkládání“

Pro první předvýběr obkladače se lze i řídit referencemi na internetu. Zařídit si kladné reference ale není zase tak velký problém.

Ideální je samozřejmě jít se podívat na práci, kterou obkladač zrovna dělá a která odpovídá tomu, co budete požadovat. V 90% něco jiného uslyšíte do telefonu (nic není problém, vše je super) a něco jiného uvidíte ve skutečnosti. Je ale lepší to vidět na cizím, než na svém.

Mám známého obkladače, který během roku vyměnil asi 6 obkladačů, které chtěl k sobě do party.

Při poslouchání toho, co povídali by si každý mohl gratulovat. Ve skutečnosti ale všichni skončili, protože na větší formáty ve vysoké kvalitě prostě neměli. Někteří sami skončili i po týdnu a přitom to všechno byli obkladači s mnoha lety praxe.

Také si můžete vzít kontakt u známých, u kterých se vám obložení líbí.
A budete potřebovat pevné nervy. Dnes o sobě každý zedník tvrdí,  že je obkladač a proto jsou ceny za práci nastaveny velice nízko.
Jak poznáte zedníka od obkladače alespoň podle nářadí máte napsáno výše.

Jestliže hledáte VIP obkladače, který nědělá s lacinými hoby lepidly, ale se špičkovými a s nadstandardní pěčlivostí – tedy i větší časovou pracností (samozřejmě cenou odpovídající), můžete si napsat o kontakt. Pošlu vám kontakt včetně www stránek (působí v Praze).
V případě, že jste náročný zákazník, kterému jde především o kvalitu práce, za kterou jste ochotni dobře zaplatit (přeci jen na to budete koukat třeba deset či dvacet let) a 5 letou záruku, budete opravdu spokojeni (spíše nadšeni). Návštěvy budou vaši koupelnu léta chválit a i vy pokaždé, když do koupelny vejdete ucítíte zvláštní příjemný pocit.  Alespoň já to tak mám. Samozřejmě si ještě musíte vybrat ty pro vás správné obklady.

A věřte, že rozdíly v kvalitě práce jsou mezi obkladači propastné. Ani perfektně vybraný obklad vám nepomůže, když bude špatně položen Jestliže ale vybíráte obkladače jen podle ceny, bylo by psát o kontakt opravdu zbytečné.

 

Přeji vám šťastný výběr.  A počítejte, že ti dobří mají práci dojednánu na několik měsíců dopředu!

 

Komentář

 1. Od Michaela

  Odpovědět

  • Od Honza T.

   Odpovědět

 2. Od Katka

  Odpovědět

  • Od Honza T.

   Odpovědět

 3. Od Veronika

  Odpovědět

  • Od Honza T.

   Odpovědět

 4. Od Ivan

  Odpovědět

  • Od admin Honza T.

   Odpovědět

 5. Od Martina

  Odpovědět

  • Od admin Honza T.

   Odpovědět

 6. Od ivo

  Odpovědět

  • Od admin Honza T.

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *