Zónová regulace topení – aneb jak mít příjemně ve všech místnostech
Také máte plynový kotel, jeden termostat a tepelnou nepohodu v ostatních místnostech?
Jeden referenční termostat, podle kterého se kotel řídí, většinou způsobuje tepelnou nepohodu v některých z ostatních místností. Termostat je ta krabička s displejem, většinou v přízemí, kterou nastavujete jak má kotel topit.
Zónová regulace umožňuje topit POUZE v těch místnostech, kde je to třeba.
V každé místnosti je bezdrátový termostat (radiově propojený s řídící jednotkou AC-116 v přízemí) a jednoduchým pootočením kolečka si každý bydlící nastaví svou požadovanou teplotu. Nikdo tedy není odkázán na to, jak se nastaví jediný termostat v hlavní místnosti.
Je to zásadní věc, která vylepší tepelnou pohodu všech bydlících o několik úrovní výše.
Problémy, které původním řešením BEZ zónové regulace nastávají
- Přetápění v místnostech
Ano, termohlavice by měly přetápění omezit, ale standardní termohlavice zjistí, že má topení „vypnout“, ale ještě cca 20 min. zůstane otevřená a radiátor zbytečně topí, a až pak vypne.
Stejně tak ji trvá 20 minut, než se otevře a radiátor začne topit. Znamená to větší teplotní výkyvy oproti teplotě nastavené na hlavici a tedy tepelnou nepohodu. - Nedotápění
Nedotápění bývá v místnostech, kde není umístěn referenční termostat.
Nejvíce se projevuje v zimě v podkrovních místnostech, kde teplo více uniká přes hůře izolovanou střechu.
V dolní místnosti s referenčním termostatem je příjemně, dle nastavené teploty na termostatu, ale v podkrovních místnostech může být zima. Obyvatelé z dolních místností tedy požadují zvýšení teploty na dolním referenčním termostatu. Pak ale zase křičí ti dole, že je jim horko a že zbytečně přetápí.
Stačí si také třeba pustit větší televizi v místnosti s referenčním termostatem a ta tuto místnost klidně i trochu vyhřeje. Nebo zapnout troubu či sušičku. Ostatní místnosti pak zůstanou nevytopené dokud zvýšená teplota v referenční místnosti nepoklesne.
Řešení= zónová regulace
Zónová regulace umožňuje topit POUZE v těch místnostech, kde je to třeba, a podle požadované teploty v každé místnosti.
V každé místnosti je bezdrátový termostat a jednoduchým pootočením kolečka si nastavíte požadovanou teplotu.
Bezdrátový termostat má spojení s řídící jednotkou AC-116.
Speciální elektricky ovládaná termohlavice je nacvaknuta na ventilu radiátoru a vede k ní dvouvodičový kabel. Od každého radiátoru (z každé hlavice) vede tedy jeden kabel k řídící jednotce.
Z řídící jednotky vede jeden kabel do kotle a signál v tomto kabelu kotel spíná.
Princip je ten, že např. podkrovní termohlavice zjistí (podle termostatu ve stejné místnosti), že je tam zima. Termostat to bezdrátově oznámí do řídící jednotky a ta dá pokyn kotli, aby začal topit. Kotel se sepne a začne topit. Hlavice v podkroví se začne za několik minut otevírat a radiátor začne během několika minut topit.
V ostatních místnostech hlavice nesignalizovaly, že je zima, proto jsou zavřené a žádný z radiátorů v ostatních místnostech tedy nemusí topit (samozřejmě může topit více místností najednou dle požadavku termostatu v každé z místností).
Poznámka
Čas několika minut, kdy kotel začne topit a hlavice ještě není otevřená je vhodné překlenout jedním trvale lehce pootevřeným ručně regulovaným radiátorem (nikoliv s termostatickou hlavicí !!). Radiátor může být třeba třeba na chodbě, tam by případné mírné přetopení nevadilo.
Je to z důvodu, že může nastat případ, kdy několik minut jsou zavřené všechny hlavice a kotel čerpá horkou vodu do rozvodů, které jsou uzavřené. Kotel má tzv. bypass, který by to měl zvládnout, ale tohle je jistota.
Reakční doba elektricky ovládané hlavice je okolo 5 minut, je tedy 3 až 4 krát rychlejší než klasická termohlavice. Což znamená menší výkyvy teplot na obě strany. Hlavice od Jablotronu jsou absolutně tiché, protože nepoužívají motorek. Přivedené napětí zahřívá vnitřek hlavice ta se vlivem teplotní roztažnosti materiálu otevře.
Nastavování – co to třeba umí
Dá se třeba nastavit několik časových rozsahů a přidělit jim teplotu. Třeba od rána automaticky topit na 20 st., v 17 hod. řídící jednoka nastaví některé místnosti na 22 st. a v 21 hodin nastaví požadovanou teplotu na 20 st. Pro každou místnost lze jinak.
Nebo necháte v některých místnostech manuální režim a jednoduše otáčením kolečka si každý nastavuje teplotu podle svých požadavků.
Dobrý je i hotelový režim. Přes den si nastavujete kolečkem teplotu jak chcete a třeba si nastavíte, že každý den v 21 hodin se požadovaná teplota automaticky nastaví na 20 st. a tak zůstane pořád, dokud kolečkem nepootočíte. A další den opět to samé – po 21. hod. se nastaví opět na 20 st. celsia. V noci tak nespíte v horku, nemusíte večer na snížení teploty myslet a kolečkem teplotu snižovat.
Závěr
Závěr je takový, že jestliže rekonstruujete, je vhodné si připravit do budoucna kabely do míst, kde budou termostatické hlavice. Tento kabel se pak pájením spojí s kabelem, který vede z elektricky ovládané termostatická hlavice. Kabely a průměry vyberete dle manuálu. Pro délky do 35 m dostačuje i normální šedý internetový UTP kabel (průměr 0,42 mm tj. 0,14 mm2), použitelný i pro telefon. Lepší je kabel s vodiči 0,2 mm2 ( max. 50m) či 0,5 mm2 (max.130m). Ty ale nemůžete na rozdíl od UTP použít případně pro internet, ale pouze pro telefon. Pozor na záměnu průměru v mm a průřezu v mm2!!
Čili od každé termostatické hlavice jeden kabel k řídící jednotce a pak jeden kabel z řídící jednotky ke kotli (ohledně kabelu mezu řídící jednotkou a kotlem se poraďte s manuálem či technikem. Kabely stačí dvoužilové, jistější je ale mít i nějakou tu žílu navíc. Systémy od jiných výrobců také mohou požadovat kabely s více vodiči.
Nejde jen o úsporu, ale i o tepelnou pohodu. Třeba v případě, že starší lidi v patře potřebují více tepla a v dolních místnostech (s referenčním termostatem) se mladým zdá, že je tam naopak horko. Nebo když jednomu členu domácnosti je stále zima a vy kvůli tomu nechcete přetápět všechny místnosti.
Zónovou regulaci od Jablotronu mohu vřele doporučit. Dotykový displej je v této oblasti poměrně unikátní a ovládáte ho skoro jako tablet. Nepotřebujete připojovat PC jako u konkurence (ovládání na obrazovce PC či dotykovým displejem nahrazuje frustrující nastavování několika tlačítky). Dotykový displej je ale luxusem ovládání (bez PC a tlačítek) a je o úroveň výš.
Jablotron je původně český renomovaný výrobce zebezpečovacích zařízeních a zkušenosti z této oblasti (taktéž bezdrátové přenosy) přenesl do regulace topení. A to dost dobře.
Výborné stránky o regulaci topení
http://valter.byl.cz/uvodni-strana