Výběr lednice trochu jinak

Stará lednice nám dosloužila a čekal mě tedy výběr nové.

Naivně jsem si myslel že to bude výběr na pár hodin. Hledal jsem lednici do 20.000 Kč. Do vyšších cenových kategorií jsem se nedíval.

Chtěl jsem 200 cm vysokou bílou lednici s mrazákem, co se dobře otevírá, možnost přirazit skříň k boku lednice, cena do 20 000 Kč, hlučnost do 40 dB, s rozumnými úložnými prostory, se signalizací otevřených dveří. A moderní No Frost (nevytváří se námraza).

Co na tom výběru může být složitého, že?

Po prohlížení internetu jsem ale nejdříve mezi řádky vytušil, že není No Frost jako No Frost. No Frost znamená „žádná námraza“.

Navíc každá firma nazývá tuto funkci lednice svým vlastním názvem a tak se v tom zorientovat trvá mnoho dní.

Běžné klasické staré lednice měly odmrazování takzvaně „odkapávací“ a mrazák bylo třeba odmrazovat ručně.

V chladničce je třeba, aby byla vlhkost (potraviny neoschnou) ale je dobré, když vlhkost nekondenzuje (kapky na zadní stěně nemají být). Chladnička i mraznička by měly mít každá svůj samostatný okruh se samostatným chladicím výparníkem a svým větrákem.

Jednookruhové chlazení není určitě výhodné – firmy to v názvosloví umně skrývají, aby to zákazníci nepoznali.

Do vyhledávače jsem tedy zadal své požadavky a vypadlo na mě poměrně dost lednic na výběr.
Pak to ale začalo. Stará lednice 185 cm vysoká, tedy o 15 cm nižší než co hledám, měla box na zeleninu a 5 polic, ve dveřích 4 přihrádky a jednu na vejce (tedy pět).

Ale některé 200 cm vysoké lednice měly ve dveřích nesmyslně jen tři přihrádky.

Lidé v diskuzích na internetu popisují, jak na absurdně vysokých skleněných policích vrství potraviny  na sebe !!!  A to ještě k tomu není možné police ani přihrádky přemístit nahoru či dolů podle potřeby. Prostě návrat o 15 let zpět.

Takže kvůli policím a přihrádkám vypadla spousta značek – hlavně Samsung měl polic absurdně málo. Velice dobře měl police řešen Bosch a Siemens.

Není absurdní mít v lednici elektroniku s různými nastaveními, propojení na internet a  spoustu dalších vychytávek ale mít u lednice o jednu či dvě police méně a ještě nemožnost si je uzpůsobit?

Total No frost (3) od společnosti Bosch a Siemens jsem zamítl, protože  suchý vzduch z mrazáku pouští do chladničky, což údajně vysušuje potraviny v chladničce a navíc se mohou přenášet pachy. Nemyslím si, že by to nějak převratně vylepšila např. někdy používaná ionizace vzduchu.

V tuto chvíli jsem byl připraven koupit lednici Samsung.
Beko jsem zamítl kvůli nešikovném otevírání . Mají vodorovný výřez v dolní části dveří chladničky. Takže je třeba zápěstí při otevírání nepřirozeně přetočit . A hlavně jsem se musel shýbat!!  To menší lidé zřejmě nebudou muset.

Ve finále jsem tedy byl připraven koupit Samsung, který měl otvírání ve formě svislé spáry na boční hraně dveří. Myslel jsem si, jak jsem na to vyzrál, protože bych ušetřil 4 cm (na hloubku lednice ), které by zabralo klasické svislé madlo.

Radost mě ale přišla, když mě po několika dnech došlo, že to zase taková výhra není. Vyzkoušel jsem si, jak bych asi lednici se svislou spárou v hraně dveří otevíral a zděsil jsem se.

Zápěstí bylo třeba šíleným způsobem přetočit o 180 st. (jsem pravák a lednice musí mít panty vpravo). A co takhle zkusit otevírat lednici levou rukou, abych nemusel přetáčet zápěstí? Když budu chtít otevřít lednici levou rukou, tak dveře otevřu na stranu, kde v pravé ruce budu většinou držet nějakou mísu, kterou chci dát do lednice. Čili ještě horší nesmysl, protože bych si dveřmi tu mísu v pravé ruce vyrážel.

Zavrhl jsem tedy  lednice s  vodorovným výřezem nebo se svislou spárou ve dveřích (ikdyž bych pár cm ušetřil).
Zbyl jen pár lednic s normálním klasickým svislým madlem – obětoval jsem větší hloubku u těchto lednic (kvůli izolaci jsou nové lednice o dost hlubší než staré).

Zůstali pak lednice Bosch, Siemens a některé Beko. Po nahlédnutí do D-testu lednic 9/2019 a 12/2018 jsem vyřadil Beko – nebyly dobré výsledky chlazení. Pak jsem vyřadil Gorenje, Bosch a Siemens protože měly No Frost jen s jedním okruhem a tedy suchý vzduch mrazničky prochází spárou z mrazáku do lednice.
V testech také zjistíte, že např. levné lednice (do 20 tis.) Liebherr či Beko zase tak moc dobře nechladí.
Zrovna u Liebherru mně to mrzí, protože jejich otevírání svislým madlem má geniální mechanismus. Je to něco jako páka, která zajistí, že lednici otevřete opravdu lehounce. U běžného otevírání musíte hodně zabrat, protože působí na dveře podtlak.

Takže mi ve výsledku nezbyla lednice žádná.

Zavolal jsem tedy jednomu servisnímu technikovi a ten mi řekl že kvalitní je třeba Electrolux. Bohužel, nevím proč, ale jejich lednice jsou hlučné – cca 43 dB. Jsou tedy o tři až pět decibelů hlučnější než konkurence přičemž zvýšení o 3dB znamená že hlučnost je dvojnásobná.
Rozhodně bych nebral lednici s hlučností větší než 40 dB.

Servisní technik tvrdil, že čím je lednice jednodušší tím lépe. Jakákoliv oprava v elektronice přijde na těžké peníze, pakliže má vůbec smysl ji opravovat. Kompresory prý neodcházejí, tam větší záruka většinou nic moc neřeší, odchází hlavně elektronika ovládání.

Vrátil jsem se tedy na začátek odpískal jsem No-Frost a zvolil Low Frost (2).
Má to dva okruhy. Jeden v lednici, jeden v mrazáku. Lednice se samozřejmě odmrazuje sama. Mrazák to ale neumí, v mrazáku má být o něco snížená možnost tvorby námrazy.
V bílé barvě s klasickými svislými madly, perfektními policemi a poličkami ve dveřích  zůstala pouze lednice Siemens.

Pochopil jsem, že výroba pomalu již končí a je otázka, jak dlouho ji bude možné ještě koupit.

Je dobré se podívat na možnost rozšíření záruky třeba na pět let a v tom se firmy dost liší. Myslím tím prodejci. Já jsem sehnal rozšířenou záruku na 5 let za 400kč. Lednice je holt hlubší než ta stará – za lepší izolaci se platí rozměry – za to k ní lze z boku přistavit nábytek a to potřebuji.
Je to proto, že nasává vzduch zespodu a teplo odchází ze zadní mřížky nahoru a nikoliv do boku.

Některé No Frost lednice přirazit nábytek z boku kvůli chlazení neumožňují !!  Na to pozor, většina No Frost lednice chladí přes boky lednice – nemá vzadu kovovou mřížku – a je třeba nechat mezeru cca 3 až 5 cm z každé strany a také vzadu !!!
Výjimečně i k některým  No Frost lednicím můžete nábytek přistavit – umí to například Bosch a Siemens ale je to bohužel typ Total No Frost (3).

A signalizace otevřených dveří? Pakliže nejste senilní, tak to zřejmě nevyužijete (alespoň u mojí  lednice). Většinou totiž lednici necháte jen lehce nedovřenou a to se signalizace nespustí. A když ji necháte otevřenou víc, tak je to vidět a signalizaci nepotřebujete. Je ale fakt, že se to hodí i tak. Třeba když necháte mrazák jen přivřený, tak dvířka mírné otevření nebudou signalizovat. Ale třeba za půl hodiny teplota poklesne a pak začně lednice pípat z tohoto důvodu.

Kompresory jsou dva typy:
– moderní s digitálním invertorem
– běžný kompresor zap/vyp

Kompresory s digitálním invertorem mění výkon změnou frekvence a údajně je třeba si na slyšitelné změny frekvence zvyknout (oproti běžnému kompresoru, který bručí pořad stejně, nebo vůbec. Zato jsou méně poruchové (proto u nich bývá dlouhá záruka)

Osvědčila se mně spodní zásuvka na zeleninu v celé hloubce lednice – v této úrovni tedy nemůže být přihrádka ve dveřích.
U staré lednice to tak nebylo, protože přihrádka ve dveřích byla i ve spodní části dveří.

Závěr:
Protože jsem nechtěl couvnout ze svých požadavků, abych si nepohoršil v obsluze oproti staré lednici, zaplatil jsem za to tím, že budu muset u lednice Low Frost jednou za 1/2 roku až 3/4 roku odmrazit mrazák a je cca o 5 cm hlubší (má svislé madlo).
Koupil jsem lednici Siemens KG39EBW40 s pěti policemi + šuplík na ovoce a šuplík na maso. Celkem tedy 7 fochů !!!!
A ve dveřích čtyři přihrádky.
Všechny úvahy platí pro lednice v mnou požadované ceně (do 20 tis.) a velikosti (kombinovaná lednice 200 cm, bílá). Ve vyšších cenových kategoriích to neplatí.

A údajně snažší odmrazování u Low Frost a této lednice? V tomto případě jsou to marketingové povídačky naší Kačky. Odmrazení je násobně složitější než u 15 let staré lednice, protože tady je v horní části mrazáku drátěná mřížka, ze které dostat led je dost složité.

Odkazy:
https://www.e15.cz/temata-z-priloh/vybirame-chladnicku-jaky-typ-je-ten-pravy-prave-pro-vas-1333316

http://www.rededitions.cz/e15/e15-special-chlazeni-2018.pdf

Jestliže vám článek pomohl, web můžete podpořit – donate:
BTC: 17SL1ixvEW3BL8SmaxK3DjBQrB9cqwEdm3
LTC: LhSdL1vv2zegf1RV6AxLrsRW2MffoZ4jPD

Komentář

  1. Od Ingrid Vašíčková

    Odpovědět

    • Od admin Honza T.

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *