Konečně funkční ochrana proti požáru z elektroinstalace

Toto nové zařízení chrání zdraví vás a vašich blízkých a stojí určitě za zvážení.
Přes 30% všech požárů vzniká od elektroinstalace!

A 90% z toho je kvůli vzniku oblouku (tedy kvůli chybějící obloukové ochraně). Je to podobné, jako svařování. Proud protékající zeslabeným místem (elektrodou) vyvolá oblouk, ohromné zvýšení teploty a jiskření s možností vzniku požáru.
V principu jde o dlouhodobé působení malého ztrátového výkonu s růstem rizika lokálního přehřátí a následného požáru.

Na drobné jiskření a následný vznik oblouku se zvýšenou teplotou žádný standardní jistič ale nereaguje!

S obloukem se setkáte třeba když zapnete kamínka nebo vysavač (spotřebič s velkým odběrem) a až pak je zapojíte do zásuvky. Nedokonalým dotykem při zasouvání do zásuvky vznikně jiskra a blesk. To je vlastně princip oblouku.

Oblouk vznikne např. nedotažením nebo uvolněním šroubů v zásuvkách, prasklou pružinkou svorky v propojovací krabici, zkorodováním svorek ve vlhku – např. pračky, myčky apod. Kvůli tečení hliníku a možnosti zmenšeného dotyku jsou velmi rizikové hliníkové rozvody.

Většinou pak slyšíte ve zprávách, že požár vznikl v důsledku vadné elektroinstalace.

Problém nastane také při navrtání kabelů. Tím se průměr žíly o něco zmenší. Zvýší se v tomto místě namáhání teplem a žíla se dále časem zeslabuje až dojde postupnému přerušování žíly a k nebezpečnému oblouku. Nebo při nalomení žíly kvůli příliš ostrému ohybu vodiče a jeho naprasknutí.
Následkem oblouku vzroste teplota a izolace v okolí oblouku zuhelnatí.

Nebo stačí dlouhodobě neopatrně kabel lámat či nešikovně dlouhodobě vytahovat spotřebič ze zásuvky za kabel místo za zástrčku. Dráty se částečně nalomí a vznikne postupně riziko požáru.

Jiskření přejde nejprve do občasného oblouku (měděný vodič se v tomto okamžiku může přerušovat a zase svařovat). Později ale  přejde do oblouku dlouhodobějšího, který doprovází zvýšení teploty klidně i na 6 000 stupňů celsia. Následně může vzniknout ložisko požáru.

Jak se tedy bránit?

Požární hlásiče řeší až následky – alespoň něco.
Oblouková ochrana vypne už při vznikání oblouku, ještě než se zapálí okolí izolace – ideální.

Požární hlásiče:

Při spánku mozek vypíná čichové buňky. Proto má spoustu požárů fatální následky. Nejvíc je třeba chránit ložnici, obývací pokoj, dětský pokoj a místa, kde jsou spotřebiče s velkým odběrem (pračka atd.). Kvůli falešným polachům se nedávají čidla do kuchyně.

Pasivní ochrana počítá zejména v instalacích požárních hlásičů. Jsou ionizační a na principu indikace kouře a tepla. Ideální je hlásič spojující indikaci kouře a tepla.

Některé požáry ze začátku nekouří a dříve pak zareaguje teplotní čidlo než kouřové. Doporučené dobré čidlo kouřové+teplotní je např. Jablotron SD-503st

Autonomní hlásiče mají nevýhodu, že většinou vydávají zvukový signál, jen v místě výskytu ohně (signál z podkroví nemusí být slyšet, když jste v přízemí).

Existují ale hlásiče, které mohou být mezi sebou propojené kabelem nebo rádiovým signálem. V tomto případě začnou pískat všechny.
Tím nemyslím čidla napojené na zabezpečovací systém EZS. Tam je to samozřejmé.

Co když ale nejste doma? Pak máte smůlu.
Proč ale vlastně nevypnul jistič?  Třeba 16 ampérový jistič totiž vypne, až když ho zatížíte přes 4,6 kW.
Nebo při zkratu. Nejčastěji při zapnutí žárovky a následném přepálení jejího vlákna.

Oblouk s 6 000 st. celsia ale může vzniknout už od cca 700 W (váš jistič na 4,6 kW ale nevypne) !!!

Dále máte nejspíš  proudový chránič. Ten vypne obvod, když začne napětí probíjet na kostru spotřebiče. Což při oblouku není.
90% požáru je ale způsobeno právě obloukem. Proudový jistič chrání vás a standardní jistič chrání jen proti standardnímu přetížení rozvodů.

Oblouková ochrana AFDD

AFDD ochrana

Řešení se jmenuje oblouková ochrana AFDD. Je to zařízení velikosti jističe umístěné v pojistkové skříni. Uvnitř je procesor a indikuje případné drobné jiskření, které předchází dlouhému oblouku, prudkému zvýšení teploty a vzniku požáru.
Oblouková ochrana indikuje jiskření a umí vypnut už od 3A, kdy už může vzniknout oblouk. 3A je pouze cca 700W zatížení !

V Německu je oblouková ochrana v novostavbách povinná od r. 2017 !!
Čili není o čem přemýšlet. Při nových instalacích je dobré minimálně počítat s budoucím osazením a podle toho dimenzovat rozměry pojistkové skříně. Lépe ale osadit obloukovou ochranu hned.

 

Princip obloukové ochrany v obrázkách

Video oblouková ochrana

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *