Jak na akustiku příček a stěn?
Zjednodušeně řečeno existuje neprůzvučnost pro zvuk (hlasy, rádio atd.) a neprůzvučnost pro dupání na podlaze (kročejová). Tato neprůzvučnost se udává v decibelech (dB). Požadavky na jejich hodnoty lze najít v tabulkách.
Udává se, že hlasité rádio od sousedů slyšíte ještě přes stěnu s R´w=57 dB !!!!!!!
Abyste ho neslyšeli, musíte se dostat na R´w přes 60 dB.
Norma ČSN ale pouze požaduje R´w větší než 53 dB. V novostavbě tak bez dodatečných úprav budete pravděpodobně slyšet hlasité rádio od souseda.
Hlasité rádio je ještě slyšet … R´w=57 dB
Ani hlasité rádio již není slyšet … R´w=62 dB
Zvuková neprůzvučnost je závislá především na vlastnosti dělicí stěny a méně na jejím napojení na podlahu a strop.
Zvuková neprůzvučnost je laboratorní (Rw – v ideálním prostředí) a reálná stavební R´w (stěna včetně reálného napojení na podlahu a strop). Stavební neprůzvučnost R´w bývá o 2 až 3 dB menší (a tedy horší) než laboratorní Rw.
Na to je třeba dát pozor při hledání hodnot v tabulkách.
Zvuková neprůzvučnost udává tlumení zvuku. Čím větší číslo, tím lepší.
Kročejová (Lw) neprůzvučnost závisí především na materiálu (především tíze) podlahy a hodně také na jejím oddělení od okolních svislých stěn a od stropu pod touto podlahou.
Kročejová neprůzvučnost udává zjednodušeně „hlasitost“ dunivého zvuku v místě měření. Tedy čím menší číslo, tím lépe.
Kročejová neprůzvučnost existuje laboratorní (Lw) a stavební (Lw´)
Zvuky chůze nejsou prakticky již slyšitelné …Lw´=43 dB
———————————————————————————————————————
Zásada: Odhlučňujeme v prvé řadě místnost, kde hluk vzniká. Jakmile se hluk dostane do podlah a stropů, které bývají s vaší postiženou místností akusticky propojeny, je snížení hluku obtížnější až nemožné.
V případě, že vylepšujeme akustiku hotové stěny tzv. předsazenou sádrokartonovou stěnou:
svislé profily se nesmí stěny přímo dotýkat ani být přímo propojeny závěsy. Předsazená stěna musí být zakotvena jen v podlaze a ve stropu a stěny se nedotýká.
Eventuálně mohou být svislé profily přišroubovány přes akustické závěsy ke stěně, ale závěsy musí být ve styku se stěnou podloženy samolepícím těsněním.
Při stavbě příček zapomeňte na plynosilikátové bloky typu Itong či keramické zdivo se spoustou vzduchových kapes (typ Therm). Jejich akustické vlastnosti jsou podprůměrné. Jedině, když uděláte z jedné strany takové zdi předsazenou např. sádrokartonovou stěnu, pak ano.
30 cm plynosilikátová stěna má vzduchovou neprůzvučnost Rw 50 dB, přičemž 12,5 cm sádrokartonová příčka s 10 cm izolace uvnitř má Rw 49 db.
Zlepšení (zvýšení Rw) o 3 dB je matematicky pokles o 50%, subjektivně tento pokles vnímáme jako podstatný. Pokles o 1 dB je slyšitelný.
Jestliže stavíte místnost, která má být akusticky dobře řešená, musíte použít hmotné cihly (plná cihla na 30 cm – neprůzvučnost 57 dB !) nebo tzv. akustické bloky od různých výrobců, které nemají v sobě velké vzduchové kapsy, ale jen malé otvory. V názvu mívají slovo „AKU“.
Jejich hmotnost je okolo 1000 kg/m3 a neprůzvučnost okolo 53 dB (samozřejmě závisí na tloušťce)
Ovšem pozor, jestliže máte mezi místností, kde hluk vzniká a kde měřenou místností, jen jedny dveře a ještě podřízlé a bez těsnění na prazích, pak bude největší akustický problém zde. Naproti tomu přes dvoje dveře (i bez prahů a se spárami u podlahy) se hluk již velice zeslabí.
Druhá možnost je zvolit akustický trik – dvě pevné desky mezi kterými je pružný materiál. Tedy sádrokartonovou příčku. Izolace je nejlepší v deskách ale při dodržení min. hmotnosti (okolo 40-50 kg/m3) může být i v rolích. V žádném případě to nemá být lehká např. izolace, kde mnoho délkových metrů někdy vidíte stočenou v rolích o průměru cca 30 cm. Malé rozměry po stlačení jsou možné jen při nízké hmotnosti, která ale nevyhovuje akustickým požadavkům.
Velice dobře zpracovaná akustická měření má firma Rockwool zde.
Další akustické informace jsou zde
Následující příklady se týkají 10 cm kovových profilů, 12,5 mm sádrokartónu a kamenné vlny Rockwool s hmotností okolo 50 kg/m3.
———————
Z měření vyplývá:
– Ideální je hmotnost izolace okolo 50 kg/m3 (45-65 kg/m3). Tomu u Rockwoolu odpovídal dříve Airrock ND, nyní Rockton.
– Ideální je vyplnit celou mezeru v příčce
– Samolepicí pásku je vhodné dát na jednu stranu stěny – na svislé profily, tedy pod sádrokartón. Zlepší se tím parametry o 1 dB. Páska i na druhé straně nemá smysl.
– Příčku je vhodné opláštit asymetricky. Na jedné straně např. 12,5 mm sádrokartón na druhé 12,5 mm + 15 mm. Zlepšení o cca 4 dB (výrazné snížení)!!!!.
– Oboustranné opláštění na obou stranách není nezbytně nutné, protože vykazuje obdobné parametry jako asymetrické opláštění !!
——————–
Jak vylepšit parametry příčky o dalších pár decibelů a získat tak maximum?
Udává se, že hlasíté rádio od sousedů slyšíte ještě přes stěnu s R´w=57 dB !!!!!!!
Jednoduše zvětšíte hmotnost desek na opláštění. Místo sádrokartonových použijete těžší.
Dnes jsou k dispozici např. tzv. modré akustické sádrokartóny. Čím těžší, tím lepší – podle toho vybírejte výrobce.
Ještě lepší (těžší) jsou sádrovláknité desky (např. Fermacell). U těchto stěny z těchto desek udává výrobce Rw=60 dB (kovové profily CW 75 mm, vata tl. 5 cm, hmotnosti 50 kg/m3 a dvojité oboustranné opláštění 10 mm+12,5 mm). Což je velmi slušné. Při profilech CW 100, tl. izolace 100 mm, dvojitém či asymetrickém opláštění a samolepící páskou pod desky lze ještě o nějaký dB parametry stěny vylepšit.
Další fantastická věc sádrovláknitých desek (i modrých sádrokart. desek) spočívá v tom, že na ně můžete klidně pověsit přímo těžké předměty. Třeba na Fermacell můžete pověsit přímo kuchyňské skříňky (u obyčejných sádrokartonů s tím musíte počítat a do stěny umístit dřevěné výztuže, případně skříně pověsit na nějaký systém z profilů).
Samozřejmě je tu i možnost dvojitých stěn (cihla,- izolace- cihla případně dva profily za sebou a tím zvětšení tloušťky sádrokartronové stěny třeba na 26 cm), případně vyzděná stěna a sádrokartonová předstěna na jedné straně.
Tip na akustiku stropů:
Akustický přímý závěs Knauf. Obsahuje gumovou podložku. (viz obr.)
Sádrovláknité desky jsou na strop těžší (horší na montáž), já osobně jsem stropy dělal sádrokartonové. Sádrovláknité desky Fermacell používám na stěny a na podlahy.
Jak trochu přerušit akustický most mezi stropem a svislou stěnou?
Předsazená stěna se nedotýká původní stěny.
Hluk z podlahy horní místnosti se přenáší na strop a ze stropu jede na svislou stěnu.
A u této stěny např. spíme a hluk samozřejmě vadí.
Spáru ve styku strop stěna můžeme natvrdo zatmelit sádrokartonářským tmelem, např. s papírovou páskou. V případě, že bychom zatmelili spáru akrylem, ten časem ztvrdne a akusticky to bude podobné jako u sádrokartonářského tmelu.
Silikonem to nemůžeme zatmelit, protože není přetíratelný.
Lepší je silikonakrylový tmel (je také přetíratelný).
Polyuretanový tmel také neztvrdne a je přetíratelný. Problém je ale v tom, že SikaFlex 11 FC po přetření barvou na sádrokartóny opakovaně zrůžověl (během cca 2 měsíců) a není na toto tedy použitelný . U Den Braven PU-15 se po přetření barvou na sádrokartóny změnila barva tmeleného spoje do světle béžova. Navíc nanášení PU tmelu je ale velice, velice obtížné. V podstatě do tmelu nemůžete sáhnout dvakrát.
Tip na izolaci.
V domě máme izolaci z kamenné vlny Airrock ND tam, kde nám jde o maximální zvukový útlum (koupelna).
V sousedících místnostech přitom nemám v této stěně otvory pro zásuvky a vypínače. Prostě nechci dýchat vlákna z kamenné vlny či skelné vaty.
Zvlášť když mám nucené větrání, které může vytvořit podtlak a vysávání vzduchu spárami přes izolaci, což působí víření vláken izolace.
Přes zásuvky a vypínače ale mírně proudí vzduch i bez nuceného větrání. Průvan se dostává pod sádrokartón většinou z ostění oken a přes střechu).
Do ostatních stěn a stropů jsem dal konopnou izolaci.
Ve stěnách je v tuhých deskách, ve stropech v rolích. Konkrétně konopí s hmotností 35- 40 kg/m3. Z nižší hmotností plynou trochu horší akustické vlastnosti než má těžší Rockwool. Problém je v řezání konopí nožem, které je hodně těžké.
Zřejmě elektrickou pilou to jde, ale ručně bych to nechtěl pro cizího dělat. Proto třeba izolace stropu, kde je nutné hodně řezat trvá mnohonásobně déle než izolace kamennou vlnou a prováděcí firmě se do toho rozhodně nebude chtít.
Zato máte izolaci, které se nemusíte bát. A má jednu úžasnou vlastnost. Umí pracovat s vlhkostí.
Třeba kamenná vlna při nasáknutí určitého kritického množství vody zcuckovatí, přestává izolovat a není schopná se vody zbavit, případně obnovit své izolační vlastnosti. To znamená nutnost výměny.
Konopí tuto vlastnost nemá. A umí tu vlhkost přenést dále, čili vlhkost se přenáší na větší plochu a konopná izolace může bez následků vyschnout a své izolační vlastnosti obnovit.
Nevýhodou je vyšší cena.
Je to ideální izolace také do chat, kde bývají spáry mezi dřevěným obložením a nechcete dýchat umělá vlákna z kamenné vlny či skelné vaty.
Konopná izolace.
Předsazená stěna s profily 50 mm cca 2 cm před stěnou, bez doteku se stěnou. Izolace i v mezeře za profily. Po zakrytí třeba Fermacellem v pohodě odhluční sousedy, které jste předtím při jejich hlasitém hovoru slyšeli přes zeď.
Krásný a pochopitelný článek. Momentálně řeším taktéž odhlučnění RD, problém je jen v tom, že je již po kompletní rekonstrukci, která nedopadla ohledně přenosů hluku od sousedů dobře. Proti mluvenému slovu jsme udělali předsazenou příčku stejnou jak popisuje autor. Výsledek je na 100 procent!!Ještě nás čeká další pokoj. Jen si nevíme rady s „dupotem“ od sousedů. Nevíme kudy se šíří a jak ho zamezit. Máme patrový RD. Vrchní patro bylo nadstaveno, podlaha zůstala původní ( trámová s položenýma prknama – mezi trámy byla vložena vata) na kterou se dal z vrchu beton a ze spodu (stropu) byl udělán podhled ze sádrokartonu. Nebude stačit podhled něčím zapnit? Zamezí se tím šíření zvuků? Prosím o radu nebo zkušenosti. ( jedná se i o cenu, vím že za 100tis. je tento problém řešitelný)
Dobrý den,
dupání je jak známo velký problém, který je těžko řešitelný, protože se jedná o nízké frekvence, které se těžko (třeba oproti řeči) tlumí.
Zvuk proniká jednak přes strop a jednak sjíždí po stěně dolů. Předsazenou stěnou snížíte hluk sjíždějící po stěně. Hluk procházející přes strop sjíždí také po stěně v místě, kde se dotýká stěna se stropem. Dutý zvuk dupání se bude šířit skrz strop i přes plechové závěsy profilů sádrokartónu. Tedy mimo izolaci. Na podhled bych zkusil alespoň použít akustický přímý závěs Knauf s gumičkou (viz obrázek).
Čím je podlaha lehčí, tím vydává dutější zvuky, které se velice těžku tlumí.
Obecně,jak je známo, se to u lehkých dřevěných podlah vylepšuje oddělením dřevěných nosných trámů od dřevěných prken podlahy slabými pásy (např. konopné pásy tl 3, 5 nebo 10 mm.
V případě, že tam pásy nejsou, tak se dupot spolehlivě bude šířit přes tyto místa.
Podlahu lze i přitížit (staticky ověřit). Třeba alespoň deskami z kamenné vaty + OSB deskami nebo třeba podsypem s Fermacell deskami či jako ve Vašem případě betonem.
Beton by se samozřejmě neměl dotýkat stěn, stejně jako u plovoucích podlah.
Hluk dupáním je třeba řešit v místě vzniku. Jestliže je to u sousedů, je to samozřejmě problematické.
Je to zadání spíše pro firmu specializující se na akustická řešení ve stavebnictví.
Záleží na každém detailu. Předpokládám dle ceny, že už jste je kontaktoval, žádné zázračné řešení ale asi nebude existovat.
Na řezání konopné izolace jsem použil flexu 125 mm na který jsem bez chrániče namontoval kotouč 180 mm + neprůřezné rukavice. Řeže přesně a snadno. Max. tloušťka kterou jsem řezal byla 100 mm… Alternativou jsou pily „aligátor“ , které ale ne uplně každý má doma 🙂
Dobrý den, mohu se zeptat na radu? Stavíme RD, ložnice bude sousedit s koupelnou, stěna je z akustických cihel Heluz aku 17,5cm. Přesto se obávám přenosu hluku z vodovodních trubek. Je plánována přizdívka 12cm pro vedení trubek k umyvadlu. Chtěla jsem se zeptat, jestli neexistuje nějakáé lepší řešení, např. předsazená stěna vyplněná vatou, nebo by bylo lepší přidat nějakou izolaci na straně ložnice? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
máme umyvadlo před 12,5 cm sádrokartónovou stěnou vyplněné vatou, opláštěnou Fermacellem (sádrovláknitá deska). Dal bych tam buď sádrovláknitou desku impregnovanou (Rigidur, Fermacell) Na rozdíl od sádrokartónu lze přímo pověsit i těžké věci. Obyčejný sádrokartón bych nedával.
Nika umyvadla tak tvoří asi 15 cm odkládací plochu před sádrokartónovou stěnou. Tlakové nárazy při pouštění a zavírání vody a tok vody při přiškrcení průtoku vody umyvadlovou baterií jsou stejně vedle trochu slyšet, ikdyž jsou trubky izolovány šedou polyethylenovou izolací. Rám konstrukce umyvadla je ale přišroubován k sádrokartonové stěně a to je ten původce problému s hlukem.
U vaší težké stěny by to bylo lepší.
Přizdívka, která se bude dotýkat této stěny není ideální. Mezi přizdívku a 17,5 cm stěnu se obecně dává tuhá izolace z kamenné či skleněné vaty (několik málo cm – třeba jen 5 cm) a vytvoří se tím sendvič s dobrou akustikou. Jak ale vést potrubí? Nehledě na to, že přizdívka je přiložena k izolační vatě a proto se do původní stěny musí kotvit sponami. Tím se akustika zase o něco zhoršuje.
Jestli bude v koupelně hlučný provoz a máte místo, tak by bylo nejlepší udělat předsazenou sádrokartónovou volně stojící stěnu od podlahy až ke stropu. Podlahové a stropní vodorovné UW profily by byly přišroubovány jen do podlahy a stropu (svislé CW profily tedy nebudou přichyceny závěsy k 17,5 cm stěně jak se někdy dělá).
http://www.rigips.cz/files/akusticke-3/Mont%C3%A1%C5%BEn%C3%AD-p%C5%99%C3%ADru%C4%8Dka-s%C3%A1drokarton%C3%A1%C5%99e-P%C5%99edst%C4%9Bny-a-st%C4%9Bny-%C5%A1achet.pdf
Takto ne: Předsazené stěny spřažené
Takto ano: VI.2.2.2 Konstrukce předsazené stěny volně stojící
Umyvadlo by bylo připevněno přes kovovou konstrukci pro suchou stavbu a ta by se nedotýkala 17,5 cm stěny.
Kovová konstrukce : něco jako
https://www.koupelny-cz.cz/geberit-duofix-montazni-prvek-duofix-pro-umyvadlo-pro-stojankovou-armaturu/d38464
Sádr. profily (UW) by měly být standardně podlepeny akustickým pěnovým těsněním. Třeba kontrolovat – některé firmy se takovými „podružnými“ detaily nezabývají.
Druhou možností je udělat předsazenou stěnu jen do výšky odkládací niky za umyvadlem (cca 120 cm).
Viz obrázek https://chytre-rekonstrukce.cz/obrazky/umyvadlo_konstrukce4.JPG
Je vidět, že tady ale konstrukce umyvadla byla přišroubovaná k sádrokart. stěně. To je právě to, proč slyšíme mírný hluk vody do vedlejší místnosti.
Podle výšky niky se musí vybrat výška konstrukce pro umyvadlo. Přišroubování konstrukce umyvadla k 17,5 cm stěně bych pak udělal přes nějaký pružnější materiál, který trochu pohltí přenos hluku.
Pakliže najdete nějakou konstrukci na umyvadlo, která má pružné uchycení vodních trubek ke konstrukci, upřednostnil bych tento typ. To je to místo, kde se hluk začíná šířit. Minimálně za konstrukcí umyvadla a umyvadlem bych prostor v sádrokartonu vyplnil kamennou či konopnou izolací.
Izolovat mimo koupelnu zvenku (až když už je hluk ve stěně) je pozdě.
Samozřejmě existuje i možnost udělat třeba předsazenou stěnu volně stojící z profilů tl. 5 cm či 7,5 cm
a konstrukci umyvadla připevnit až před ní. Tedy udělat opět odkládací niku za umyvadlem. To je akusticky nejlepší řešení.
V případě, že se používá kovová konstrukce na umyvadlo, je baterie umyvadla spojená přes ocelové opletení hadiček, přes roháčky až na kovovou konstrukci umyvadla na kovové sádrokartónové profily, kterými prochází většinou elektrika. Proto je vhodné po dohodě s elektrikářem baterii u roháčků přizemnit společně s ostatními věcmi, které se v koupelně pospojovávají.
J. Teska
Moc děkuji za odpověď, dokonce jsem ji i pochopila :-). Místa máme dost a zatím jen hrubou stavbu, takže si můžeme vybrat. Nejvíce se mi zamlouvá předsazená stěna přes celou výšku, protože jsem museli zvedat o 1 šár stropy a bohužel až pozdě jsem si všimla, že ten poslední šár je z obyčejných cihel…takže izolace celé stěny by byla asi nejlepší.
Dobry den, mal by som otazku ohladom izolacie do stropu v kupelni. Pisete, zecste pouzili kamennu vatu. Ako zvlada vlhkost a neklesne jej ucinnost casom ? Mam v kupelni vetranie v strope tak uvazujem ci konopna alebo kamenna izolace z hladiska ucinnosti a zdravia. Vdaka
Dobrý den,
kamenou vatu jsem používal před deseti a více lety. Později již jedině konopnou (daleko lépe umí pracovat s vlhkostí – vysychat). A z hlediska zdravotní bezpečnosti je konopná úplně jinde v pozitivním slova smyslu. S kamennou se neporovnatelné lépe pracuje a má o něco lepší akustickou izolaci – Rockwool má spec. aku rohože přes 50 kg/m3, což je lepší než konopí okolo 35-40 kg/m3.
Zdraví jsem ale upřednostnil.
Spáry pruhů konopí jsem spojoval k sobě plastovými instalatérskámi spojkami na spojování naříznutých izolací trubek.
Na strop tedy konopí v rolích, kvůli montáži. Do stěn v rohožích. (Čím více kg/m3, tím lepší akustická izolace – platí do cca 60 kg/m3).
S pozdravem
Jan Teska
Ještě bych doplnil, že jsem našel konopné desky o objemové hmotnosti 100kg/m3.
Dobry den, skvely clanek. Mam take problem: Mame v polovine mistnosti pomerne slozity stupnovity sadrokartonovy podhled s otvory pro 15x bodovky a prijde mi, ze to cele funguje jako zesilovac zvuku od sousedu. – slyset je skoro vsechno jako by byli u nas stale na navsteve.. Bohuzel se tehdy vubec neresil zvuk, takze sdk je napevno pridelany kovovymi profily od delici steny k nasi vnitrni stene. Delici stena je PD cihla 40cm, ale v tom jeste zasuvky od nas i souseda, propojene husimi krky,..). Uvazuji jestli neni jedine drasticke reseni podeprit sdk konstrukci, odriznout ji od delici zdi a zavesit ke stropu (z dutych cementotriskovych desek na betonu myslim provedene) a potom k tomu dodelat izolacni predstenu a pokusit se to zase spojit? Ale i kdyby se to zazrakem povedlo, jak moc by jeste vadily standardni (ne izolacni) zavesy sadrokartonu, tedy prenos zvuku stropem? Ty by byly i tak neopravitelne. Predpokladam, ze nejvetsi problem je prenos zvuku pevnymi spoji, anebo je nejaka sance meritelnym zpusobem to zlepsit nejakym mene destruktivnim zpusobem, napr vyplni duteho podhledu pres ev. vytvorene mensi „servisni“ otvor(y), odizolovanim LED bodovek v otvorech (=co nejvic utesnenim podhledu), nalepenim izolacniho materialu na delici stenu uvnitr podhledu apd expost fixace? No bohuzel vim, ze idealni reseni by bylo „znovu a lepe“, tedy odstrojit komplet podhled (opravdu dost komplikovany), seriznout, vytvorit izol. predstenu a znovu az na ni uchytit. Kazdopadne diky za jakykoliv tip.
Dobrý den,
lehký sádrokartón (v porovnání s těžkou stěnou) může být v podstatě něco jako reproduktorová membrána. Tedy zvuk vlastně může zesilovat.
Utlumí se to izolační výplní.Může se stát, že by stačilo udělat předstěnu pod úrovní podhledu a do podhledu dát izolaci.
Nalepit ji v podhledu na stěnu sousedů a dát do celého podhledu (např. tl. 15 cm). Jestliže se podhled nevyplní celý, dal bych na stojačku pruhy izolace přes celou tloušťku podhledu, aby se vytvořilo v podhledu několik uzavřených prostorů a zvuk se tolik nepřenášel.
V každém případě je to takový zásah, že se určitě vyplatí si předtím zaplatit na místě konzultaci řešení od firmy, která má měřáky a zkušenosti.
Měřením by mohli zjistit, zda se zvuk přenáší přes celou stěnu nebo třeba jen nahoře u stropu do vašeho podhledu.
Chtělo by to domluvit se se sousedem, aby byl doma a dělal obvyklý hluk. Nebo aspoň pustil rádio na stanici, kde hovoří.
Do Googlu zadejte „stavební akustika“ a vyberte někoho v okolí.
Dobrý den,
řeším odhlučnění od sousedů. Moje kuchyně vs. jejich koupelna a toaleta.
Mám k dispozici kingspan 8-12mm a nebo profily na sádrokarton, ale použil bych osb o tloušťce 18mm místo sádrokartonu celkovou tloušťku můžu max 15cmm.
Výplň bych asi volil rockwool… nebo něco podobného.
Dokážete poradit co bude mít lepší izolační vlastnosti?
Ještě bych dodal ze zmíněná stěna je dutá a bude se vyplňovat montážní pěnou.
Děkuji za tip.
Ondřej
Dobrý den,
Kingspan znám jako fenolickou pěnu na fasádu místo polystyrénu – s úsporou tloušťky. To je podle mně jediný důvod, proč podstatně dražší a montážně složitější Kingspan použít.
Akustické desky Kingspan neznám. Co vidím v katalogu, tak na první pohled mně to ale nedává smysl. A už vůbec ne příčku či předsazenou stěnu vystříkat polystyrenovou montážní pěnou. Tam bych se obával přenosu hluku. Akusticky působí nejlépe izolace s cca 50 kg/m3 umístěná v příčce. Rockwool nebo konopná izolace (samozřejmě v deskách). Do profilů na místo, kde bude zavěšená kuch. linka, bych pro jistotu dal dřevěné fošny. Tedy v případě použití sádrovláknitých desek Fermacell. Jako se dává do sádrokartonu. Pak nemusíte linku věšet na vodorovné konzole. Skřínky rozumné váhy (dle technických podkladů desek) lze na Fermacel i na OSB (na rozdíl od sádrokartonu) věšet bez výztuže.