Plynový kotel – jaký vybrat?
Jakou značku kotle vybrat?
Z internetu myslím laik nemá nárok udělat si úsudek, protože se nemůže dostat k zákulisním informacím, kterými disponují servisní technici.
Pravdivé informace o cenách náhradních dílů, poruchovosti, země výroby (může být jiná než původ značky), dílů či celého kotle znají nejlépe servisní technici. Třeba některé výrobky bílé techniky, ač německé značky, jsou vyráběny v Polsku. Turecké Beko koupilo třeba německý Blomberg. Takže např. velice spolehlivé sušičky Blomberg mají nyní na sobě značku Beko. Jestli se ale něco ve výrobě změnilo vám řeknou jen servisní technici, co je opravují.
Osvědčuje se předvybrat si dvě až tři značky a najít servisního technika, který servisuje více značek (dnes jsou kotle podobné a servisování více značek není nic neobvyklého).
Předvýběr můžete udělat třeba tak, že si představíte typického Němce, Čecha, Francouze, Itala, Japonce…. A od koho byste si výrobek koupili? Většinou se typické vlastnosti národností přenášejí i do firem a z firem na výrobky. Samozřejmě jsou výjimky.
Technikovi zaplatíte a zeptáte se ho, co by si na vašem místě koupil a proč.
A znovu to ověříte z jiného zdroje, třeba u jiného servisního technika.
Poradí vám také, zda dle spotřeby zvolit průtokový ohřev či externí zásobník, zda kotel na plyn či elektřinu.
V případě nízkých tepelných ztrát bytu či domku (tedy velmi kvalitního zateplení) si nechte spočítat od někoho jiného třeba i variantu elektrokotle. Především pro nízké tepelné ztráty to může být zajímavá varianta.
Kde kotel koupíte?
Když koupíte kotel v e-shopu a budete chtít, aby vám kotel někdo připojil, budete mít problém někoho rychle sehnat. Pravděpodobně se totiž budou muset dodělat na míru i kotlové rozvody ve stěně.
V tomto oboru se totiž firmy cítí uražené, že jste dal(a) vydělat e-shopu a teď jdete za nimi, aby udělali „hrubou“ práci. Ještě, že to takto nefunguje třeba v autoservisech.
V případě, že už kupujete přes e-shop, je ideální domluvit přes e-shop i zapojení autorizovaným technikem příslušné značky.
Cena zapojení pak ovšem bude asi o něco vyšší (provize pro e-shop za dohození zakázky).
Musí to samozřejmě být e-shop úzce specializovaný a ne ten, který prodává vedle toho pračky, lednice a televize.
Předtím ale musí topenář připravit rozvody. Opět je nejlépe mít topenáře od firmy, co vám kotel prodává, protože se v opačném případě bude jeden vymlouvat na druhého a vy budete dělat soudce i oběť. Při kompletní dodávce možná ušetříte 6% na DPH.
Pro variantu nákupu kotle přes e-shop nejsem, protože v případě problémů se bude jeden vymlouvat na druhého.
Nejlepší je samozřejmě najít specializovanou montážní firmu (ne e-shop), která současně prodá kotel za rozumnou cenu. To bývá u některých značek problém, protože větší montážní firmy mívají tendenci kotel prodat za ceníkovou cenu (bez slevy). Koupí s montáží také ušetříte rozdíl mezi DPH při pouhé koupi a nižší DPH pro koupi s montáží (rozdíl 6% v r. 2017).
A jakou značku kotle pro běžnou domácnost?
Podle několika servisáků, s kterými jsem mluvil, to vypadá na německý Junkers.
J. Teska