Výběr televizoru a na co si dát pozor

Protože jsem nedávno vybíral TV, tak jsem musel nastudovat podrobné informace, o které se s vámi nyní mohu podělit. Zbytek si doplníte u prodejce nebo na internetu  – pravidelně aktualizováno.

První začátek článku odpovídá stavu okolo roku 2015, dále přes rok 2018, konec je aktualizován k začátku roku 2020.

 

Výběr nové televize


Při výběru televize si musíme odpovědět na základní otázky:

  1.  Jak velkou úhlopříčku, lesk obrazovky?
  2.  Jeden či dva tunery?
  3.  Požaduji minimální rozmazání při rychlém pohybu za rozumnou cenu? Jak zjistit, zda je panel 50 Hz či 100 Hz (lepší ostrost pohybu) či 200 Hz?
  4.  4K rozlišení TV?
  5.  Budu přehrávat videa stáhnuté z internetu? Jak vybrat TV, který nemá s přehráváním problémy?
  6.  Požadovat 3D, když mám omezený rozpočet?
  7.  Co znamená, když je napsáno, že TV umí nahrávat přes USB port?
  8.  Potřebuji DVB-T2 / DVB-S2?
  9.  Má mít TV kodek HEVC  H.265?
  10.  SMART (chytrou) TV či stačí obyčejná bez připojení k internetu?
  11.  Jak poznám šedý dovoz (bez možnosti bezplatné reklamace v autorizovaných servisech)?
  12.  Prodloužit si záruku TV?

1. Jak velkou úhlopříčku ? Prohnutou TV? Povrch obrazovky?

Úhlopříčku ne moc malou ani moc velkou – optimální úhlopříčku si můžete vypočítat zde.
Při kvalitním FULL HD signálu je to jedno – když nekoukáte z metru (čím více, tím lépe).
Obraz v SD kvalitě (běžné vysílání, kde není u loga stanice napsáno „HD“) se degraduje po přepočítání a zobrazení na Full HD TV.
Různé TV ho různě degradují. Čím větší úhlopříčka, tím je to více vidět.

Máme dost stanic, které nevysílají v HD kvalitě a vzhledem k tomu, že nám nedokonalosti obrazu vadí, zvolili jsme menší úhlopříčku 40″, kde to není tak vidět. Velikosti 48″ palců u SD obrazu jsme se obávali (Minimální pozorovací vzdálenost SD signálu na 48″ TV je lehce pod 3m).
Někomu to ale nevadí.
Od 01/2017 máme i větší úhlopříčku – Samsung UE48J6272 a i SD signál je v pohodě.

Prohnutá TV znamená podstatné zhoršení pozorování z úhlu. Důvod prohnutí je lepší vtažení do děje. U malých úhlopříček okolo 43″ je to údajně spíše na obtíž.

Některé obrazovky se lesknou a velice nepříjemně se v nich odráží jakékoliv světlo, některé mají matnou úpravu (dle mne je matná úprava podstatně lepší).

V posledním odkazu na konci článku se dozvíte v zajímavěm článku o optimálních pozorovacích vzdálenostech. Abyste vnímali 4k (4k=UHD) rozlišení, musíte být zhruba ve vzdálenosti úhlopříčky obrazovky. Ne o moc dál, ani o moc blíž!
Když budete dál, nic moc se neděje, nyní vidíte obraz v kvalitě Full HD a nikoliv UHD (nevidíte prostě ty detaily, které jsou vidět jen zblízka). Samozřejmě obraz UHD s detaily vidíte jen když máte UHD zdroj signálu. A vysílání TV samozřejmě tento signál neposkytne.
Malé 40″ televizory UHD se pak hodí spíše jako monitory na stůl. Tedy jestli chcete vnímat UHD rozlišení, kvůli kterému jste si zřejmě UHD televizor koupili.
Doporučuji přečíst
http://avmania.e15.cz/kupujeme-televizor-kdy-koupit-4k-uhd-tv-a-kdy-staci-full-hd


2.  Jeden či dva tunery?

Jeden tuner znamená, že koukáte na TV (máte signál ze satelitu či pozemního vysílání) a nahráváte ten samý pořad. V okamžiku, kdy přepnete na jiný kanál se nahrávání přeruší. Nahrávat můžete samozřejmě automaticky aniž se na TV díváte.
Vadí vám to? Pořidte si pak TV se dvěma tunery.

Máte TV signal třeba po kabelu UPC? Nepotřebujete pak 2 tunery v TV, stačí si pronajmout setupbox od UPC a většinou můžete nahrávat třeba 1-2 programy a ještě koukat na jiný.
Ty dva tunery tedy jsou už v setupboxu a tunery v TV se nevyužívají. V setupboxu může být samozřejmě zabudován i disk pro nahrávání pořadů.


3. Požaduji minimální rozmazání při rychlém pohybu (např. sport) za rozumnou cenu?

Pozor, je to jeden z hlavních parametrů TV !!

Toto zajistí za rozumnou cenu 100 Hz zobrazovací panely pro Full HD a 200 Hz pro UHD (4K rozlišení).
Pozn.:  v roce 2017 již 200Hz panely prakticky neexistují a 100Hz panely se dávají spíše do luxusních TV. To je celkem „posun“ oproti řadám roku 2014 a 2015, kdy panely 100Hz a 200Hz nebyly nic neobvyklého 🙁  .

Problém je, jak panel poznat, když to prodejci, výrobci ani servis většinou úmyslně neuvádí (někdo ty horší 50 Hz panely přece musí koupit, kam by výrobci přišli, kdyby si všichni kupovali ty lepší 100 Hz).

Místo čisté frekvence zobrazovacího panelu (50Hz, 100 Hz, 200Hz) každý výrobce uvádí svůj virtuální parametr, který je naprosto nesrovnatelný s jinými výrobci. Pro Americký trh jsou parametry mírně odlišné (60Hz, 120 Hz, 240 Hz).

Virtuální parametr říká v podstatě: Tento TV má tak rychlý procesor a software, že si to oceňujeme jakoby se panel choval jako 400Hz či 800 Hz nebo 1200 Hz…
Problém je, že jeden výrobce má nejvyšší hodnotu 200Hz, druhý 800 Hz a třetí třeba 2400 Hz a tyto rozdílné parametry mohou znamenat stejnou kvalitu obrazu.

Z těchto parametrů lze jen jednoduše dovodit např. že Samsung TV s CMR 200 Hz bude horší než Samsung TV s CMR 600 Hz. Či jeden Sony TV porovnat s druhým Sony TV apod.  Ale Samsung se Sony, LG, či Panasonicem jednoduše neporovnáte.

Navíc výrobci tento parametr mění každou chvíli. Např. V okamžiku, kdy se „provalí“ jaké frekvence panelů jsou v TV s určitým CMR, MCI, MF, BLS ….(jen moje domněnka, jako jinou logiku by mělo měnit názvy parametrů kvality obrazu i dvakrát do roka).

Samsung LG Sony Panasonic
2014 CMR MCI MF BLB, BLS
2015 MR TM MF BLB, BLS
nyní PQI

Více na: rtings.com

Z tabulky na rtings.com  je vidět, že v roce 2014 měly 100 Hz panely (řádek Real Refresh Rate) u Panasonicu modely s Clear Motion Rate (CMR) 200 Hz, 400 Hz a 600 Hz. Čím větší CMR, tím má TV se 100 Hz panelem lepší hardware a software a rychlý pohyb je plynulejší.

V roce 2015 se tento index u Samsungu přejmenoval na Motion Rate (MR) a 100 Hz panely mají MR 100 Hz a MR 200 Hz.
V současnosti s nástupem 4k TV se opět tento index přejmenoval a u Samsungu se jmenuje PQI. Kdo se v tom má vyznat, že?

PQI je myslím od 200 do 2400 a jednoduše zatím nelze odvodit rychlost zobrazovacího panelu (nevědomost kupujících = sen výrobců).
Znamená pouze, že TV s PQI 600 by mělo být v nižší kvalitativní řadě výrobce než s PQI třeba 1400.
Jenže to neznamená nic o kvalitě obrazu.
TV s 4K rozlišením se automaticky přiřazuje vyšší PQI, ikdyž můžou mít horší FULL HD obraz než dobré Full HD televize.

Full HD 200 – 600 PQI
UHD (4K) 800 – 1400 PQI
SUHD (4K) 1900 – 2400 PQI

SUHD jsou prémiové UHD televizory s mnohem větším počtem barev, větším jasem atd.
Cena je také prémiová.
Co z toho plyne? Lepší dobrá Full HD TV než průměrná 4K TV.
Doporučuji pro většinu lidí Full HD TV se 100 Hz zobrazovacím panelem.
Pozn. V současnosti se už Full HD TV nevyrábí.

 

Další odkazy:
http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.php?f=1703&t=1241907&start=0&st=0&sk=t&sd=a

https://www.fernseher-test24.de/news/preise-verfuegbarkeiten-sony-smart-tv-2015-a209.html
https://www.fernseher-test24.de/news/samsung-uhd-fernseher-2015-a176.html
https://www.fernseher-test24.de/wiki/samsung-picture-quality-index-pqi-a433.html

Stránky si můžete přeložit tak, že odkaz vložíte do https://translate.google.cz/

Za sebe mohu říct, že jsem měl CRT TV (skleněné, hluboké) právě kvůli obavě z rozmazání pohybu u LED TV. Až v r. 2014 jsem si koupil 40″ Samsung s CMR 600 Hz (dle tabulky na www.rtings.com nejvyší číslo pro 100 Hz panel Samsung) a je perfektní.

Problém je, že nový nahrazující model 2015 v této ceně nemá 3D, nemá tedy ani přiložené brýle,  nemá druhý chytrý světelný dálkový ovladač pro internet (nutno dokoupit místo toho myš, případně klávesnici), nemá 2 tunery, parametr kvality obrazu se nyní nejmenuje CMR ale PQI a porovnání plynulosti rychlého pohybu podle parametrů z minulého roku tak není možné.


4. Potřebuji 4K rozlišení TV?

Jestliže nechcete platit desetitisice, tak spíše ne. Všichni výrobci chrlí 4K TV, které v okamžiku, kdy stojí stejně jako FULL HD, tak logicky budou mít (na FULL HD signálu) horší obraz či budou hůře vybavené.
A využijete je plně dnes snad jedině na prohlížení fotek a velmi malé množství videí v nativním 4K rozlišení.

Více ve videu na zive.cz

Doporučuji přečíst
http://avmania.e15.cz/kupujeme-televizor-kdy-koupit-4k-uhd-tv-a-kdy-staci-full-hd


5. Budu přehrávat videa stáhnutá z internetu? Jak vybrat TV, které nemají s přehráváním problémy?

Jsou značky, které respektují autorská práva stáhnutých videí (filmů a seriálů) z internetu (Sony, Panasonic) a ty které ne – přehrajete cokoliv (LG a hlavně Samsung).

Jestliže o Samsungu se říká, že je problém najít formát videa, které nepřehraje, o Sony se říká (přeháním), že je problém najít stáhnuté video, které přehraje.
To platilo v roce 2014.
Nyní Sony vyrábí nadějnou řadu TV se systémem Android. Ten umožňuje využívat různé aplikace včetně přehrávače videí a nyní již s přehráváním videí není u těchto TV s Androidem problém.


6. Požadovat 3D, když mám omezený rozpočet?

Jděte spíše po 100 Hz panelu, SMART TV, DVB T2 / DVB S2, kodeku HEVC H.265 a 3D nechte až jestli bude v ceně. Demo snímky opravdu vystupují z televize až před obličej, ale s filmy a videi to tak skvělé zase není.
Některé modely 2014 měly oproti 2015 3D vpodstatě v ceně.

Pozn.: Kromě kin je 3D mrtvé. Podíváte se na něj jednou a pak už brýle ze šuplíku nevyndáte. Navíc příchází virtuální realita, neboli VR brýle, které jsou stále dostupnější a přináší mnohem větší zážitek. Více o VR brýlích a jejich aktuální nabídka, včetně možnosti si je vyzkoušet zde.


7. Co znamená, když je napsáno, že TV umí nahrávat přes USB port?

Do televize můžete připojit svůj externí disk přes USB a až pak můžete nahrávat. Někdy lze nahrávat i na Flash disk (malá kapacita).


8. Potřebuji, aby TV měla DVB-T2 / DVB-S2 ?

Pakliže máte třeba UPC signál, tak ne (signál se dekóduje v pronajatém setupboxu).
České vysílání v současném kódování DVB-T skončí cca v roce 2021. A až pak bude nezbytně nutné mít TV s DVB-T2 (od r 2017 do r. 2021 by mělo DVB-T2 a DVB-T běžet současně).

Modely 2015 většinou nové kódování DVB-T2 mají, ale v případě, že se vyskytne výhodná koupě vybaveného modelu 2014 (většinou jen DVB-T) a máte třeba kabelovou TV (DVB-T2 tedy nepotřebujete), lze o něm uvažovat.


9. Má mít TV kodek HEVC H.265 ?

V každém případě je nutné, aby TV měla kódování videa HEVC H.265.
Znamená to že např. nově stahovaná a streamovaná videa z internetu (cca za rok) půjdou na TV spustit.
Pakliže nemá TV kodek H.265, zanedlouho nastane ze stahovanými videi problém.

Ale pozor, nové vysílání DVB-T2 bude také zakódováno v H.265.
Jsou ale TV, které mají v sobě kodek H.265 pro přehrání videa z internetu či flešky, ale NEMAJÍ DVB-T2 (které je také kódováno v H.265) a tedy cca v r. 2020 bude s příjmem pozemních stanic problém.

Čili jsou to dvě věci, které je třeba odlišovat.
TV by také měla mít HDMI verze 2.0 a ne pouze HDMI 1.4
Na http://h265files.com/ si můžete stáhnout soubor s H.265, můžete ho uložit na flešku a tu si vzít do prodejny a na TV ho zkusit přehrát.


10. SMART (chytrou) TV či stačí obyčejná bez připojení k internetu?

Jednoznačně SMART TV (jedině pro důchodce bez internetu asi ne, protože je ovládání trochu složitější).
Skvělé jsou FULL HD / 4K videa třeba na Youtube (příroda, zvířata, cestování, relaxační videa, žertovná videa…)

Nebo přes HBBTV máte bezplatný přístup k vybranému archivu ČT a jiným placeným archivům (Voyo od Novy atd.).
Přes internetovský prohlížeč můžete hledat (jako na PC) třeba na Googlu, Seznamu… a surfovat.

Ovládání internetu se zadává třeba pomocí zobrazené klávesnice (jako u chytrých telefonů) a písmena se volí pomocí světelného bodu, jež (alespoň u Samsungu z roku 2014) vysílá druhý dálkový ovladač. (u modelů 2015 už to tak není).

Video SMART ovladače Samsung řady 2014 na https://www.youtube.com/watch?v=z7zVTn95L-Y
Pro řadu 2015, 2016,2017  lze místo toho dokoupit na ovládání internetu bezdrátovou klávesnici, případně stačí jen myš.


11. Jak poznám šedý dovoz (bez možnosti reklamace v autorizovaných servisech)?

Zadejte do vyhledávače značku televize, kterou jste si vybrali.
Pakliže ji prodává jen pár neznámých obchodů, je pravděpodobné, že model není určen pro ČR a autorizovaný servis vám TV nevezme do opravy. Jde tedy o tzv. šedý dovoz. Třeba z Polska nebo jiné země. Výrobek není dovezen přes zastoupení výrobce v ČR.

Riskujete také, že výrobek nemusí mít české ovládací menu (není pravděpodobné, ale ověřte), či mohou být problémy s českými titulky.
TV budete muset v případě šedého dovozu odeslat do firmy, která vám ji prodala a čekat, až opravu zařídí.
Pakliže tato firma v době záruky zanikne, máte smůlu a záruční opravu si budete muset zaplatit. Jestliže opravu odmítne můžete se jedině soudit.

Pakliže vidíte, že výrobek prodávají desítky obchodů a mezi nimi i známé obchody, jedná se pravděpodobně o oficiální dovoz.
Někdy je několik levnějších prodejců, kteří nabízí výrobek třeba o 1000 či 1500 Kč levněji. Po prohlédnutí jejich podmínek k reklamaci zjistíte, že musíte výrobek reklamovat pouze u nich (nemluví o možnosti autorizovaného servisu). Jde tedy pravděpodobně o šedý dovoz.

Nejlepší je písemně se zeptat, zda jde o oficiální dovoz s možností opravy v libovolném autorizovaném servisu. Nesetkal jsem se, že by uvedli lživou odpověď.
Osobně jsem nikdy dražší výrobek z šedého dovozu nekoupil.


12. Prodloužit si záruku TV?

Podle toho u které firmy.
Velké firmy prodloužení záruky nabízí většinou přes pojišťovnu. To je v pořádku.
Když prodejce zanikne, pojišťovna prodloužení záruky dále garantuje.

Malé firmy naproti tomu nabízejí prodloužení záruky a garantem jsou někdy pouze ony.
Čili když za dva roky ukončí svoji činnost, tak sice máte zaplacenu prodlouženou záruku, ale přesto máte smůlu.
Čili jistota je přes pojišťovnu, u velkých firem lze i přímo.

To je celkem zajímavé vzhledem k přemrštěným cenám za náhradní díly jakýchkoliv velkých západních firem (má to být pobídka, abyste výrobek radši vyhodili a koupili si nový. Podpoříte tak ekonomiku a výrobce. Také se tím velice usnadňuje servis).

Na konci v kapitole „Kde televizor koupit“je velice zajímavá možnost vrácení části peněz zaplacených za prodloužení záruky.

Poznámka: právě mi upadla jedna klávesa z tříletého notebooku Lenovo ThinkPad.
Klávesa přece musí stát tak do 50 Kč že?
Omyl. V několika autorizovaných servisech Lenovo mi nabídli celou klávesnici za 2800 Kč, že si pak budu moci tu jednu klávesu vyměnit!



Jaké jsou tedy dle diskuzí a testů příklady rozumných TV (v úhlopříčce 40-43″)?

Samsung a LG jsou korejské firmy. Sony a Panasonic japonské.
U servisních techniků má Sony a Panasonic vyšší renomé co se týče technické kvality výrobků a servisu. U Samsungu a LG dostanete za porovnatelnou cenu zase vyšší výbavu či technické vychytávky. Reagují také rychleji co se týče technických novinek u nových výrobků.

Skvělá Samsung UE40H6700 či UE40H6670 se už neprodávají. „H“ znamená u Samsungu model 2014, „J“ model 2015 a model 2016 bude zřejmě další písmenko v abecedě „K“. Písmeno „U“ znamená UltraHD = 4K televizor.  „KU“ je tedy UHD model roku 2016.

Pro většinu lidí podle mne platí: vzít chytrou Smart TV, 100 Hz panel s co největším frekvenčním indexem, pokud možno jen FULL HD,  DVB T2 / DVB S2 a kodek H.265, matnou obrazovku (ne lesklou).
Full HD TV pomalu končí, bude tedy třeba postupně vybírat mezi UHD televizory. Větší počet obsluhovaných obrazových bodu znamená podstatně větší nároky na televizor. UHD TV často nestíhají (ideální by byl hardwarově  200 Hz panel a ryhlejší procesory, což by se u levných typů UHD TV prodražilo). UHD TV totiž potřebuje obsluhovat 4x !! víc obrazových bodů. A to samozřejmě i u obrazu z  FHD zdroje.
V roce 2015 měly lepší FHD TV 100 Hz panel. V roce 2016 už mají FHD většinou jen 50Hz panel. A lepší UHD měly dříve 200Hz panel, nyní mají jen 100 Hz a některé jen 50Hz!!!!
Tomu se dnes říká inovace.
Proto považuji za velice vhodné si vzít na flash disk stáhnutý soubor s rychlými pohyby a pohyblivými titulky a při výběru ho vyzkoušet.
Nějaké soubory na stáhnutí jsou třeba zde.

Důležité pro mne také je, jak TV zobrazuje rychlé pohyby aniž vzniká efekt „mýdlové opery“ (v nastavení Samsungu se parametr jmenuje Motion). Přehnané nastavení poznáte tak, že film má plynulé pohyby jakoby se jednalo o inscenaci ze studia nebo telenovelu. Nemá to pak atmosféru. Když máte rychlý displej (dříve 100 Hz u FHD či 200 Hz u UHD), je předpoklad, že pohyb bude slušně zobrazen aniž bude přehnaně nastaven tento parametr  a bez efektu „mýdlové opery“.
Ano, často je problém parametr displeje zjistit, výrobci to tají. Někdy informace prosákne v testech či diskuzích. Proto při výběru v prodejně flash disk s nahrávkou rychlých pohybů.

Doporučuji přečíst
http://avmania.e15.cz/jak-spatne-koupit-televizor-o-vyberu-tv-bez-cenzury

  • Samsung UE40J6272
    40″ (100 cm), FULL HD, 100 Hz panel, slušná cena, šikovný chytrý ovladač Smart Control pro ovládání TV formou jakoby “ laserového“ ukazovátka (viz řada H z roku 2014) nelze použít (nefungovalo by to).  Při častějším hledání na internetu je pak asi lepší dokoupit bezdrátovou klávesnici či alespoň bezdrátovou myš. Myš mně na velkou vzdálenost dobře fungovala jedině EVOLVE WML-306B. Další čtyři vyzkoušené typy neměly potřebný dosah.
    Podobné závěry budou pravděpodobně platit i pro větší Samsung UE48J6272    (48″= 121 cm). Ke konci roku 2016 prodej  televizoru J6272  bohužel končí.
    Výhodou Samsungů je stabilní systém Tizen, což se o TV na Androidu ke konci roku 2016 nedá říct.
  • Samsung UE50J6282
    50″ FULL HD, 100Hz panel. K 02/2017 prodej pomalu končí (výprodej).
  • Sony BRAVIA KDL-43W805C
    43″ (109 cm), TV se systémem Android, 100 Hz panel. Frekvenční index Motionflow firmy Sony je u této tohoto televizoru hezkých Motionflow XR 800Hz.
    Na zahraničních serverech vysoce hodnocená kvalita obrazu, zatím trochu horší software (ovládání) kvůli méně stabilnímu Androidu (předpokládá se zlepšení v rámci aktualizací software). Prodej skončil.
  • Sony BRAVIA KDL-43W808C
    43″, FULL HD, 100Hz panel, Android
  • Sony Bravia KDL-55W808
    55″ Full HD televizor, 100Hz panel,Android,  02/2017 prodej  pomalu končí – výprodej

  • Panasonic TX-50DS630E  Jeden z mála FHD televizorů se 100 Hz panelem. Nemá ale H.265.
  • Populární jsou také UHD TV např. Samsung UE43KU6402 či Samsung UE49KU6402.
  • Dobrá je u Samsungu řada „KS“ (Tedy SUHD) se 100Hz panely. Ta je ovšem cenově zcela jinde. Někdy je u menšího  TV stejného typu třeba 50 Hz panel a u větší úhlopříčky může být lepší 100 Hz.  Je třeba projít diskuze, testy včetně zahraničních, případně se zeptat prodejce. Těžko ale asi můžete očekavát, že si koupíte skvělý UHD TV (s podstatně většími nároky na hardware než u FHD TV) za stejnou cenu jako před rokem stála Full HD televize.  Výborný UHD televizor bude stát nějakou dobu prostě násobně víc.

—————————————————————–

aktualizováno k začátku roku 2020:

Co by měla současná Smart TV minimálně umět?
– Dva nezávislé tunery (aby šlo nahrávat jiný pořad, než na který se díváte)
– 100 Hz panel pro lepší zobrazení rychlého pohybu
– HDR (má jasný přínos- na rozdíl od 8K).
– HbbTV (červené tlačítko)
– podle mne matná obrazovka

Zapoměnte na hon za stále větším rozlišením (většině lidí by i nyní stačilo rozlišení FHD – tedy 2x menší počet řádků).
Přitom čím více pixelů, tím potřebujete rychlejší procesor, aby se obraz netrhal.

FHD: 1 920 x 1 080 pixelů
4K UHD: 3 840 x 2 160 pixelů
8K UHD: 7 680 x 4 320 pixelů

Jediný pokrok, stojící u nových 4K televizorů za povšimnutí, je HDR (obraz je lépe prokreslen ve stínech i světlech).
Jakou verzi HDR by měl TV mít?
HDR nutné mít ve verzi HLG (Hybrid Log Gama) – bude šířeno klasickým televizním vysílání ať už po kabelu, nebo přes satelit.
HLG umí totiž v rámci jednoho televizního vysílání šířit běžný signál i kvalitnější HDR obsah, takže staré televizory nebude třeba vyměnit.
Další olympiáda už nejspíš bude šířena tímto způsobem !!

Druhý formát, který by TV měla umět, (vedle HLG) by měl být alespoň HDR10 či lépe HDR10+.
Filmy na HDR 4K Blu-ray diskách (většinou mají formát HDR10, někdy Dolby Vision)
Streemované video Netflixu a Amazonu Prime (používají HDR10 a Dolby Vision).

Dolby Vision bývá u dražších TV. Když bude TV umět i tento formát, tím lépe.

Chytrý ovladač na ovládání internetu je lepší nahradit bezdrátovou klávesnicí a myší.
Pozor, od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid pro video a DTS (audio). Xvid bývá použit pro starší stáhnuté filmy, které jsou uloženy v avi souboru.

Doporučené 4k TV se 100 Hz panelem, které umějí minimálně HDR10 a HLG.
https://www.alza.cz/smart-televize

Levnější Full HD televitory s HDR a 50 Hz panelem
https://www.alza.cz/televize FHD

Pomohly vám tyto informace při výběru a chystáte se koupit nějaký televizor v e-shopu?
Jako poděkování můžete podpořit tento blog nákupem na e-shopu Alza.cz z tohoto odkazu nebo z odkazů nad touto informací.
Cookies v Alze jsou ale platné jen 12 hodin, proto když vybíráte TV několik dnů, těsně před objednáním TV, prosím znovu skočte na moje stránky a přes odkaz znovu odskočte do Alzy.
Mnohokrát děkuji.

 

Odkazy
HDR v TV
https://avmania.zive.cz/jak-funguje-hdr-a-co-dnes-v-televizorech-dokaze

Srovnání operačních systémů !!!!!
https://www.alza.cz/srovnani-operacnich-systemu-smart-tv

OLED vs. QLED
https://www.alza.cz/qled-vs-oled-tv

 


Může článek pomoci i vašim známým? Děkuji za sdílení.

Jestliže vám článek pomohl, web můžete podpořit – donate:
BTC: 17SL1ixvEW3BL8SmaxK3DjBQrB9cqwEdm3
LTC: LhSdL1vv2zegf1RV6AxLrsRW2MffoZ4jPD

Komentář

  1. Od Miloš A.

    Odpovědět

    • Od Honza T.

      Odpovědět

  2. Od Majkl

    Odpovědět

  3. Od Jiří B.

    Odpovědět

    • Od Honza T.

      Odpovědět

  4. Od Lisak

    Odpovědět

    • Od admin Honza T.

      Odpovědět

  5. Od Kristian

    Odpovědět

    • Od admin Honza T.

      Odpovědět

  6. Od 49" Samsung QE49Q60

    Odpovědět

    • Od admin Honza T.

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *